Historic Preservation Award Recipients – 2001 through 2014

HISTORIC PRESERVATION AWARDS HISTORY

__________________________________________________________________________________________

 

2014

  1. LNP Media Group (City of Lancaster) – Leadership
  2. Neff-Rowe House (Strasburg Borough) – Preservation
  3. Fulton Elementary School (City of Lancaster) – Restoration/Adaptive Re-use
  4. The Harnish Farmhouse at Willow Valley Communities (West Lampeter Township) – Restoration/Adaptive Re-use
  5. Lancaster City Hall (City of Lancaster) – Restoration/Adaptive Re-use
  6. Lancaster Ironworks (City of Lancaster) – Restoration/Adaptive Re-use
  7. Lancaster Train Station (City of Lancaster) – Restoration/Adaptive Re-use
  8. William Montgomery Mansion (City of Lancaster ) – Restoration/Adaptive Re-use
  9. Nolt’s Mill (East Lampeter Township) – Restoration/Adaptive Re-use
  10. Providence Township Municipal Building (Providence Township) – Restoration/Adaptive Re-use
  11. The Booking House (Manheim Borough ) – Master Craftsman
  12. Steeple View Lofts (City of Lancaster) – Community Revitalization
  13. Steinman Lofts (City of Lancaster) – Community Revitalization

2013

  1. Historic Poole Forge (Churchtown/Caernarvon) – Leadership
  2. Willow Valley Communities and the Mylin House (Willow Street/West Lampeter) – Leadership
  3. The Andrew T. Scheid Funeral Home (city of Lancaster) – Preservation
  4. The Farm at Eagles Ridge (Pequea Township) – Preservation
  5. The Geten/Lepore/Mast Building (City of Lancaster) – Preservation
  6. Woodward Hill Cemetery (City of Lancaster) – Philanthropy
  7. Cityscape Lofts (City of Lancaster) – Community Revitalization
  8. Marietta Senior Apartments (Marietta Borough) – Community Revitalization
  9. The Siegrist Covered Bridge (Mount Joy/West Hempfield Township) – Master Craftsman
  10. The Allegra Building (City of Lanacster) – New Construction
  11. Col. Alexander Lowrey House (Columbia Borough)– New Construction
  12. Saint James Episcopal Church (City of Lancaster) – New Construction

 

2012

  1. New Holland Area Historical Society (New Holland Borough) – Leadership
  2. Follin Smith and John Gerdy (Conestoga Township)– Preservation
  3. The Drogaris Companies (City of Lancaster) – Preservation
  4. Historic East Side Suites, LLP (City of Lancaster) – Preservation
  5. James Street Improvement District (City of Lancaster) – Community Revitalization
  6. Mountville Borough Authority (Mountville Borough)– Community Revitalization
  7. Susquehanna Wagman Associates (Elizabethtown Borough)   – Community Revitalization

 

2011

  1. Claire Storm – Leadership
  2. The Manheim Township Historical Society, Stoner House (Manheim Township) – Preservation
  3. Lancaster County Solid Waste Management Authority (Millersville Borough) – Preservation
  4. Franklin & Marshall College (City of Lancaster) – New Construction
  5. Community Basics, Inc, Park Avenue Apartments (City of Lancaster) – Community Revitalization

 

2010

  1. Leonard J. Droege, Jr. – Leadership
  2. Abraham Herr Haus (Lancaster Township)– Preservation
  3. The Groffs Family Funeral Home & Cremation Svcs. (City of Lancaster) – Preservation
  4. The Inn at Bully’s Restaurant and Pub (Columbia Borough) – Preservation
  5. Maytown East Donegal Museum (Maytown/East Donegal Township) – Preservation
  6. William Montgomery House (City of Lancaster) – Preservation
  7. Peter Martin Log Cabin (New Holland Borough)– Preservation
  8. Reverend Robert McClain Lescallette – Research
  9. Cliff Koreny – Master Craftsman
  10. Lancaster County Convention Center & Lancaster Marriott at Penn Square (City of Lancaster) – Community Revitalization
  11. Urban Place, LP (City of Lancaster) – Community Revitalization
  12. Gregg and Susie Hess Residence – New Construction

2009

  1. Margaret Hunt Landis – Leadership
  2. Meadow View Plantation (Manheim Township) – Preservation
  3. Sycamore Square Marketplace (Elizabethtown Borough) – Preservation
  4. 215 Smokestown Road, Reinholds/Kurt and Tracy Fichthorn (Reinholds/West Cocalico Township)– New Construction
  5. Bloch Brothers Warehouse at the Swisher Building (City of Lancaster) – Community Revitalization
  6. College Hill Children’s Center and LIFE Center (City of Lancaster) – Community Revitalization
  7. Dial Apartments (City of Lancaster) – Community Revitalization
  8. Rock Hill Tavern (Millersville Borough)– Community Revitalization

 

2008

  1. The Baldwin Family, Urban Place – Leadership
  2. Marietta Restoration Associates – Leadership
  3. Historical Society of the Cocalico Valley (Ephrata, Township) – Preservation
  4. 202 Main Street, Landisville/Mark and Karen Haldeman (Landisville/East Hempfield) – Preservation
  5. Lancaster County Solid Waste Management Authority (City of Lancaster) – New Construction
  6. 31 South Reamstown Road, Reamstown/Mark and Beth McCollom (Reamstown/ East Cocalico Township)– Community Revitalization
  7. Auntie Anne’s Inc. (City of Lancaster) – Community Revitalization

 

2007

  1. Manheim Township Commissioners and Overlook Community Foundation (Manheim Township – Leadership
  2. Homefields, Inc. (Millerville Borough) – Preservation
  3. Lancaster Arts Hotel (City of Lancaster) – Preservation
  4. Speedwell Forge Mansion (Lititz/Warwick Township) – Preservation
  5. 229 West Chestnut Street/Peter C. Egan (City of Lancaster) – Preservation
  6. Silverstone Inn & Suites (City of Lancaster )– Preservation
  7. Two Dudes Painting Company – Community Revitalization

 

2006

  1. Strasburg Restoration and Preservation, Inc. (Strasburg Township) – Leadership
  2. The Drogaris Companies (City of Lancaster)– Preservation
  3. Landmark Associates of Lancaster, LLC (City of Lancaster) – Exterior Preservation
  4. Annie Bailey’s Irish Pub(City of Lancaster) – Community Revitalization
  5. Binns Park (City of Lancaster) – Community Revitalization
  6. Michael and Kathleen L. Peck – Community Revitalization

 

2005

  1. Dennis F. and Gaye B. Cox (City of Lancaster)– Leadership
  2. Dr. Jerry C. and Kathy Kyper Luck (Bainbridge/Conoy Township) – Preservation
  3. Sload Brothers Carpentry (Lancaster Township)– Master Craftsman
  4. Community Basics, Inc. (Maytown)– Preservation
  5. Isaac H. and Hilda R. Weaver (Lancaster Township)– New Construction

 

2004

  1. Boys & Girls Club of Lancaster (City of Lancaster)– Preservation
  2. Restore N’ More, Inc. (Manheim Borough)– Preservation
  3. Nissley Vineyards and Winery (Bainbridge/ConoyTownship) – Preservation
  4. Gallagher Construction, Inc. (City of Lancaster)– Preservation

 

2003

  1. Christian Street Court Associates LP (City of Lancaster)– Preservation
  2. Clifford and Grace Stirba (Paradise/Township)– Preservation
  3. Godfrey Advertising (City of Lancaster) – Leadership
  4. Steven and Kimberly A. Cherry, Jacob Bowman Tobacco Warehouse (City of Lancaster) – Preservation
  5. Gene and Tanis E. Garber-Shaw – New Construction

 

2002

  1. The Donegal School District and the fourth grade teachers and students – Leadership
  2. Robert and Vivian Abel – Preservation
  3. Tippetts Weaver Architects, Inc. – Preservation
  4. The Conestoga Area Historical Society & Museum – Preservation
  5. Reuben and Rogelyn P. Harnish – Philanthropy
  6. John Eric Baummer – Mastercraftsman

 

2001

  1. Senator Gibson E. Armstrong – Leadership
  2. John A. Jarvis – Leadership
  3. The von Hess Foundation – Philanthropy
  4. City of Lancaster National Historic District – Preservation
  5. Community Basics of Lancaster – Preservation
  6. Franklin and Marshall College – Preservation
  7. The Salvation Army – Preservation
  8. Hess Home Builders and East Hempfield Township – Preservation
  9. W. H. Wiker and Sons – Preservation
  10. Thomas and Georgina Russo and the Inner City Group – Preservation

 

 

INDIVIDUAL RECOGNITIONS

 

2014

  Gregg Scott  – The Smedley Award

Judy Fry  – The Haubert-Heisey Award  

2013

Danielle Keperlinger – Elvin N. Heisey Award

Cindy McVey – Nancy J. Haubert Award

2012

Matt Bupp  – Elvin N. Heisey Award

Jen and Jon Owens – Nancy J. Haubert Award

 2011

Nancy Bell & Ron Funk – Elvin N. Heisey Award

Marcia Trach – Nancy J. Haubert Award

2010

Jeff Druce – Elvin N. Heisey Award

Steve Funk – Nancy J. Haubert Award

2008

Senator Gibson Armstrong and Representative P. Michael Sturla – Elvin N. Heisey Award

Lisa Blowers and Barbara Petersen – Nancy J. Haubert Award

2007

Linda Good and Jane Moore – Elvin N. Heisey Award

Thomas A. and Georgina T. Russo – Nancy J. Haubert Award

2006

Elvin Kraybill – Nancy J. Haubert Award

Tony and Penny D’Alessandro – Elvin N. Heisey Award

George M. Bookman, Jr. – Special Appreciation

2005

Margot Brubaker – Nancy J. Haubert Award

William W. Boyce, III – Elvin N. Heisey Award

2004

Shirlie O’Leary – Elvin N. Heisey Award

Beth Herr – Nancy J. Haubert Award

2003

Judy Ware – Nancy J. Haubert Award (1st year awarded)

Drs. James Delle and Mary Ann Levine – Elvin N. Heisey Award